• A

    P R O J E K T

    Ez az adatbázis a Kárpát-medence Dunától keletre fekvő területeinek Kr. u. I-V. századi sírleleteit igyekszik felölelni. Központi magját a szarmata lelőhelyek jelentik. Kiegészül a hun kori együttesekkel, valamint a Marosszentanna kultúra temetkezéseivel. Célja, hogy e korszak temetkezési szokásait és leleteit könnyen és átláthatóan hozzáférhetővé tegye, kiegészítve az antropológiai adatokkal. Az egyes leleteket tipológiai alapon, fényképek alapján tesszük föl, kiegészítve a lényegesnek látszó további tulajdonságokkal és a méretekkel. Az adatbázis fontos kiegészítő funkciója a szerializáció, amely a keltezés pontosítását szolgálja.

 

A Barbaricum weblapon megjelenő adatbázis előzményét – az Egységes Múzeumi Informatikai Rendszert, röviden EMIR-t – az autópálya építéseket megelőző feltárások tapasztalatai alapján több múzeum összefogásával alakítottuk ki. Ennek használata során vetődött föl, hogy tervezzünk meg egy olyan felhasználási lehetőséget, amely egy térben és időben körülhatárolt, ugyanakkor nagy mennyiségű leletanyag értékelését megkönnyíti. Így került sor a szarmata temetkezések nyilvántartását, rendszerezését, feldolgozását lehetővé tevő adatbázis kialakítására az OTKA K 104980. számú, Szarmata temetkezések internetes adatbázisa és szeriációja című pályázat keretében. Lényegesnek tartottuk a szeriáció lehetőségének beépítését a programba.

 

Az NKFI 124944. számú, A Kárpát-medencei Barbaricum császárkori és kora népvándorláskori temetkezéseinek online publikációja című pályázat keretében kibővítettük az adatbázist a hun kori, valamint a Marosszentanna kultúrához sorolható temetkezésekkel, ami a szarmaták legkésőbbi anyagának, illetve kapcsolatainak tisztázásához szolgáltat alapot. Ez utóbbi pályázat tette lehetővé, hogy az antropológiai információk is az adatbázis részévé válhassanak.

 

Az adatbázis nyilvánossá tételével nem titkolt szándékunk, hogy mindazokat, akik feltártak a korszakhoz tartozó sírokat, rábírjuk arra, hogy csatlakozzanak ehhez a kezdeményezéshez, mely nyilvánvalóan megkönnyíti számukra a publikálást, ugyanakkor az általuk az adatbázisba bedolgozott adatok tovább szélesítik ismereteinket. Hisszük, hogy a közös munka hatékony lesz. Ennek jegyében várjuk a vállalkozó szellemű kutatókat az adatbázis további feltöltésére, használatára és értékelésére!