Leírás:
|
Földrajzi leírás: A lelőhely Derecske Ny-i határában található, egy jó minőségű földútról a lelőhely közvetlenül elérhető. Tömegközlekedési járművel kicsit körülményes megközelíteni. Állapot leírás: A területen a teljes régészeti feltárás elmaradása miatt a védettség feloldása nem indokolt, sírok előkerülésére ezen a részen is számítani lehet. A homokbánya falában fecskék fészkelnek. 71977-es szakanyag: Derecskétől Ny-ra (a Hosszú-lapos és a kabai út közötti területen). A Börcsök-tanyától K-re, a Hosszú-lapostól D-re. Szakanyag 77922: A régészeti lelőhely Derecskétől Ny-ra, a Kabára menő műúttól É-ra, egy nagy kiterjedésű ÉNy-DK-i irányú homokdomb DK-i végében helyezkedik el, amelyet három oldalról mélyedés vesz körbe, a Harangi-tag nevű határrész É-i részében. Az objektumok a jelenlegi felszíntől mérve 57-98 cm között jelentkeztek a fekete humusz alatt lévő sárga agyagos, de állatjáratokkal átszőtt altalajban, amelyek sekélyek voltak. Az objektumokat az Árpád-korra lehet keltezni. A homokdombon lévő Árpád-kori település DK-i végét tártuk fel, ahol sok cölöphelyet találtunk, viszont viszonylag kevés szemetes gödröt tártunk fel. A cölöphelyek egy karámhoz tartozhattak. Ezt az állattartó részt Ny-ról egy többcsatornás árokrendszer határolta, valószínűleg a Ny-ra lévő lakórésztől. A többcsatornás árokrendszer az É-ra lévő mélyedésben ért véget. A feltárás során sírokat nem találtunk.
A Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Adatbázisa a lelőhelyről szarmata temetőt említ "Előzetes régészeti dokumentáció- M35 gyorsforgalmi út Debrecen-Berettyóújfalu közötti szakasz, 2015 (650/266/2015)" hivatkozással és "Sza.71977: szarmata - hun - germán" megjegyzéssel.
1976-ban meliorizációs munkák során szarmata telepet és temetőt bolygattak meg. A hitelesítés során M. Nepper Ibolya 6 IV. századi sírt tárt fel. A temető és a leletanyaga publikálatlan (KULCSÁR 1998, 123). Lásd még DDM Adattár 9-76. |