Leírás:
|
A lelőhely Szeged Gedo városrészében, a Makkosházi körút és a József Attila sugárút kereszteződésének DNy-i sarkán található. Az adattári jelentésben szereplő József Attila sugárút 30 szám helyett jelenleg 130. szám él. 1981. december 15-én a Gyógyszertári Központ építésekor, kerítésalapozás közben É-D tájolású csontvázat találtak, körülbelül 60 cm mélységben. A munkások kiszedték, melléklete nem volt, a múzeumba került.
A Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Adatbázisa a lelőhelyről szarmata kori sírt említ "Jelentés régészeti megfigyelésről, Szeged, 297. lelőhely, Makkosházi körút 2., 2011 (600/516/2015)" hivatkozással.
2009. január 19. és február 6. között megelőző régészeti feltárást végeztünk az ingatlan te1ületén. A feltárás célja az ingatlan közvetlen szomszédságában húzódó ismert népvándorlás kori temető kiterjedésének a megállapítása, az ingatlan területére átnyúló sírok feltárása volt. A kijelölt 2200 négyzetméteren 18 sírt tártunk fel, melyek nagyjából három sorban helyezkedtek el. Ezek közül hármat négyzetes körárok vett körül. A sírok kettő kivételével mind rablottak voltak, így csak kevés mellékletet találtunk, azokat is jobbára másodlagos helyzetben. Három sírban találtunk edénymellékletet, egyben nagyszámú koporsószeget, mely a sírgödör fala mentén végig megfigyelhető volt, egyben pedig közel 200 gyöngy került elő. A temető nagyjából a terület K-i felén egy kisebb, körülbelül 1 m-es kiemelkedésen helyezkedett el és egyértelműen a szarmata korhoz köthető, azon belül is a Kr. u. 3-4. századra tehető. A terület Ny-i felében több objektumot is feltártunk ebbő1 a korszakból, melyek a leletanyag alapján vagy korábbiak, vagy egykorúak a temetővel. A szarmata gödrök és a néhány újkori beásás mellett a terület K-i felén, a sírok között két biztosan a bronzkorhoz köthető gödröt is feltártunk. Az itt található objektumok sajnos leletanyag nélküliek voltak, így nehezen dönthető el, hogy ezek is a bronzkori telep részei, vagy még a temető használata előtt a közelben lévő szarmata település nyúlhatott el idáig. A sírok egy részét a korabeli rabláson kívül egy hő-, távvezeték is bolygatta, amely a terület É-i felén, K-Ny irányban keresztülhúzódott.
(Fogas Ottó jelentése) |