Leírás:
|
2011: Az Alerion Vaskút Szélerőmű Kft. Vaskút belterületétől DK-re 12 szélkerékből álló szélerőművet tervez. A beruházó felkérésére végeztük el a terület régészeti felmérését, amely régészeti terepbejárásból (Kustár Rozália és Wilhelm Gábor vezetésével) és légirégészeti felderítésből állt (Czajlik Zoltán ELTE RTI). A fejlesztési érdekterület közelítőleg 7,85 négyzetkilométer, ebből a 2011. szeptemberi és a novemberi bejárás során a fejlesztéssel érintett terület több, mint 80%-át bejártuk, miközben a szakmailag indokolt fejlesztési területeket mindkét terepbejárási szakaszban átvizsgáltuk. A megtelepedés lehetőségeit nyilván meghatározták a területet jellemző magas, hullámos terepfelszínű löszvonulatok. A tervezett szélerőműpark területén jelenleg biztosan egy – korábbi, légi felderítés során ismertté vált – régészeti lelőhelyet ismerünk. Sajnos az őszi csapadékmentes időszak miatt a felszínt finom porréteg borította, ezért a régészeti lelőhelyek azonosítása igen nehézkes volt. Összességében a gyér leletanyag alapján 5 régészeti lelőhelyet azonosítottunk, melyeken őskori, szarmata, Árpád-kori és középkori megtelepedést feltételezünk. A légi régészeti kutatás további két dombhátat jelölt meg régészeti érdekű területként. Az előzetes hatásvizsgálattal szerzett információk alapján több helyszínen szakfelügyeletet, két esetben pedig próbafeltárást javasoltunk. A régészeti kutatómunka részletes elemzése és összegzése a 2012. januárjában lezárt hatástanulmányban található.
Szélerőmű 1. lelőhely (KÖH 79823): A leletek kiértékelése során arra a meggyőződésre jutottunk, hogy az eredetileg 1-4. lelőhelyként jelölt jelenségek valószínűleg egy nagyobb kiterjedésű szarmata település és talán temető részei (jelen ismereteink alapján becsült lelőhely kiterjedése közel 150 000 négyzetméter). Ezt a korábbi feltételezést erősíti meg, hogy a 2011. november 25-i terepbejárás során is a feltételesen jelölt területen, vagy annak szélén szedtünk fel régészeti leleteket (l-5. jelenség), sajnos azonban a kedvezőtlen terepbejárási körülményeknek köszönhetően azonban csak csekély számban, és a feltételezést nem erősíti meg a légi régészeti felderítés (Kustár Rozália jelentése).
A Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Adatbázisa a lelőhelyről szarmata kori települést és temetőt említ "Jelentés terepbejárásról - Vaskút, szélerőmű (2011) (KÖH 600/982/2012)" hivatkozással. Ugyanezt a leírást lásd RKM 2011, 187 alatt. |