Leírás:
|
2000 augusztusában megkezdődtek az M3 autópálya BAZ megyei szakaszának tényleges kivitelezési munkálatai, melyek az 1993 és 1997 között régészetileg már kutatott nyomvonalon kívül is komoly földmunkákkal jártak. Ezek során több helyen előkerültek régészeti leletek, köztük a Mezőkövesd, Patakra járó-dűlőben, az ún. 1. számú bányaterület homokbányájában. 2000. október 5-én Lovász Emese talált itt kerámiatöredékeket és emberi koponyatöredékeket.
A lelőhely a Mezőkövesdől Szentistvánra vezető műúttól és a Kánya-pataktól keletre található; egy tengerszint felett 105m magasságú, a környezetéből alig láthatóan kiemelkedő domb déli részén. A domb aljában a déli és keleti részen már kb. 5 m mélységig termelték ki a homokot: nem tudjuk, voltak-e ott sírok, és ha igen, hány pusztult el. Északon és nyugaton a kukoricás határolta a bányatelket, errefelé teljesen átkutattuk a bánya területét. Összességében egy 60x50 méteres területen dolgoztunk 2000 októberében és novemberében: a bodrogkeresztúri kultúra 6 sírját, a hunyadihalmi kultúra egy gödrét, egy bronzkori urnatemetkezést, valamint 24 császárkori, szarmata sírt sikerült megmentenünk.
A leletek a HOM régészeti gyűjteményébe kerültek, leltározatlanok; az ásatás dokumentációja 3991. leltári szám alatt a múzeum régészeti adattárában lelhető meg. Az ásatás munkatársa: Nagy S. József. |