Leírás:
|
Az M43 autópálya nyomvonalán megismert 10. számú lelőhelyet 2008. október 9. és november 7. között tártuk fel. A gyenge kiemelkedésekkel tagolt lelőhelyet kettészeli egy K-Ny-i irányú földút, illetve az azzal párhuzamosan futó 2 vízelvezető csatorna. A csatornától K-re és Ny-ra 58 objektum foltja rajzolódott ki a 30-45 cm vastag humuszréteg alatt jelentkező sárgásbarna agyagos altalajon. A 73 stratigráfiai egység közül 55 szarmata, 1 újkori és 17 (leletanyag hiányában) ismeretlen korú volt. Jellegüket tekintve 24 gödör, 7 cölöp- és oszlophely, 13 árok, 23 sír, 3 körárok, 1 kút, 1 kürtő és 1 a felszínen jelentkező lókoponya.
A késő szarmata településhez tartozó keskeny vízelvezető- és kerítőárkok, a kerek, méhkas- vagy ívelte szűkülő falú tároló-, majd hulladékgödrök a feltárási terület középső részén, a csatorna mindkét oldalán sűrűsödtek. A nagyméretű, 3-4 m átmérőjű bányagödrök, és a kút a település Ny-i szélén, a Ny-K-i tengelyű füstölő mellett kerültek elő. A késő szarmata falu Ny-i szélén, a nyomvonal É-i és D-i részén 23 sírból álló késő szarmata temetőrészlet jelentkezett. Az É-i szelvényszél mellett 2, a feltárási terület D-i szélén 1 körárkot tártunk fel. A legnagyobb körárok Ny-i és K-i ívében 1-1 kisgyermek temetkezését dokumentáltuk. A sírok nagy része rablott volt, de ennek ellenére több esetben is meg tudtunk figyelni koporsóra utaló nyomokat. A viseleti tárgyak közül gyakoriak voltak a nyak- és karéket alkotó (üveg-, karneol-, borostyán vagy korallgyöngyök, bronz fülbevalók, bronz- vagy vasfibulák, bronz nyitott végű huzal karperecek, vas vagy bronz övcsatok. Több sírban az alsó lábszárakon gyöngyös hímzés figyelhető meg. A használati tárgyak között a vaskést említhetjük meg. Az egyik női sírban megkövesedett bőröv maradványát figyeltük meg bronz övcsattal, illetve az övre rögzített 2 cypraea kagylóval és nagyméretű, henger alakú borostyángyöngyökkel. A sírok nagyobb részében bontottunk ki a bokák mellett edénymellékletet (általánosak a szürke, korongolt tálak és a füles korsók). 2 sírban a korongolt edények mellé 1-1 kézzel formált, miniatűr edényt is helyeztek. Az egyik sírban a lábfej mellett Kowalk-típusú üvegpoharat találtunk. A temetőrészlet az előkerült leletanyag alapján a Kr. u. 4. századra keltezhető.
(Gulyás Gyöngyi jelentése)
A lelőhely a Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Adatbázisában Óföldeák, Ürmös I. lelőhellyel összevonva, közös KÖH azonosítóval szerepel. |