Leírás:
|
A DAIMLER AG Kecskemét mellett létesített gyárának építéséhez kapcsolódó 2011. évi munkálatokat régészeti megfigyelés mellett végezték a kiágazás területén. Március 8-19. között 3 lelőhelyet lehetett lokalizálni. A kiágazás É-i szélénél a korábban már részben megkutatott RL-11 lelőhely kis részlete került elő. Ettől D-re egy szarmata temetőrészletet érintett a nyomvonal. Újabb üres szakasz után, a következő dombhát aljában egy soros honfoglalás kori temető volt, míg a dombháton egy jelentősebb halmos szarmata temető került elő.
A megelőző feltárást március 21. és április 15. között végeztük. A lehumuszolt 10 742 négyzetméternyi területből 8 962 négyzetméter bizonyult teljesen fedettnek: 147 objektumot tártunk fel, melyhez 176 stratigráfiai egységet rendeltünk.
Egy magasabban kiemelkedő dombháton egy szarmata halmos temető részletét kutattuk. Összesen 10, döntően DK-ÉNy tájolású temetkezést tártunk fel, melyek közül 9 korabeli rablásnak esett áldozatul. A sírok közül 6-ot jelentős méretű körárok vett körül. Kiemelkedett közülük az a temetkezés, melynek igen nagy méretű, 420×200 cm-es sírgödrében (melyet 17 m átmérőjű árokkal kerítettek) egy gerendavázas sírépítménynek jelentős famaradványai voltak. A sírban lévő elhunyt kiemelkedő társadalmi helyzetére utal a temetkezés mérete mellett kardjának díszes bronzveretei, ezüst csizmaveretei és római üvegpohara is. Az erőteljes rablás
ellenére szinte minden sírból került elő leletanyag, többek között ezüstfibulák, övek, gyöngyök, egy római szíjvég, egy igen ritka csontveretes tarsoly, edények, római ezüstdenárok. Az egyik női sírban több mint 1000 gyönggyel díszített alsóruha maradványa volt. Az előkerült leletanyag alapján a temetőt a Kr. u. 3. század első felére keltezhetjük.
A szarmata halmok között 10-11. századi temető sírjai kerültek felszínre, mellőle 8-9. századi település ismert.
(Sz. Wilhelm Gábor jelentése) |