Leírás:
|
2001. november 24-én végeztem terepbejárást a lelőhelyen, ahol két különböző halomcsoport található. A Kőhegyi Mihály által feltételezett földvár az úttól (Vaskút és Gara közti út) körülbelül 200 m-re K-re található. A földvár állapota jónak mondható, a környéke és a teljes terület frissen volt szántva, a terepbejáráshoz kiválóan alkalmas volt.
A másik halomcsoport, amely az előzőtől ÉNy-ra található, körülbelül 250 m-re, az út közvetlen közelében van, attól csak körülbelül 30-40 m-re. Ez a halomcsoport három halomból áll, amelyek állapota ugyancsak jónak mondható. A földvár és a halmok környékéről igen kevés anyag került elő (római házi kerámia). A két halomcsoport közti területen az úttól körülbelül 150 m-re, K-re, a két halom között félúton, egy igen kis területen, igen nagy sűrűségben kerültek elő különböző korú kerámiatöredékek. A lelőhely nem emelkedik ki környezetéből. A lelőhely kiterjedése körülbelül 20x30 m. Ettől a területtől eltávolodva már nem is mutatkozik leletanyag. Leletanyag: szarmata korongolt és kézzel formált cserepek (RKM 2001).
(Vaday Andrea és Hajdú Ádám jelentése)
Földrajzi leírás: A lelőhelyen három halomsír található. A földvár az úttól kb. 200 m-re K-re. A magyar régészet régóta számon tartja a Vaskúttól délre fekvő halmokat, melyeket (az ország első halomsír ásatásaként) Rómer Flóris 1868-ban megásatott. Összehasonlító anyag hiányában korukat nem tudta meghatározni. A két világháború között Párducz Mihály már szarmatának minősítette őket. A leletek és a halomsírok szerkezetének vizsgálata is a szarmatákra utal. A II. József-féle katonai felmérésében még 15 halmot regisztráltak, a Rómer Flóris által közölt térképen már csak 12 halom látható, ma pedig csak 3 halom emelkedik ki a szántóból. Azonban ezeket is igyekeznek művelés alá vonni, így régészeti védésük feltétlenül szükséges. Történeti leírás: Igen kevés anyag került elő a terepbejárás során, római kori házi kerámia. Sza. 72633: A vidék szántóföldi művelés alatt áll. A halmok a nyár közepén leégtek, a tűz a dombok lábáig pusztított. Bolygatás nyomát nem találták.
(Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Adatbázis) |