Leírás:
|
A lelőhely a város DK-i szélén, a körgáton belül terül el, a Lencsési út É-i oldalán. Tulajdonképpen ugyanannak a hátságnak a része, melyre a 2/56. lelőhely (az adatbázisban lásd Békéscsaba, Pásztor utca) is esik, de napjainkban a körgát és a beépítettség miatt attól már teljesen elkülönül. A temető részben elhagyott, részben még funkcionál, és a növényzettől szabadon maradt területeken lehet régészeti leleteket gyűjteni.
Valószínűleg erre a lelőhelyre vonatkozik Haan Lajos adata, mely szerint "1850-ben az ugynevezett kastélyi szőlők mellett kiástak egy női csontvázat, mely részint jó gyöngyökkel, részint üvegklárisokkal volt körülfűzve, úgy hogy ezek többet tettek egy vékánál". Öccse, Antal "már csak egy maréknyit tudott megszerezni a zsidók kezébe került leletekből" (HAAN Lajos: Békéscsaba története. In: Papp János: Bibliotheca Bekesiensis 2. (1968), 17; NÉMETH Péter: Békéscsaba története a honfoglalás koráig. In: Kristó Gyula-Székely György: Tanulmányok Békéscsaba történetéből (1970), 11. ezt az adatot a Kastély-szőlőknél (2/56. lelőhely) említi, Haan azonban egyértelműen a "szőlők mellett" előkerült sírról ír, és a Kastély-réti temető valóban szomszédos a Kastélyi-szőlőkkel). A leírás alapján egy szarmata kori sírról lehet szó. A temetkezés közeléből gepida és avar leletek is felszínre kerültek.
Cs. Szabó István, aki közel egy évtizede rendszeresen figyelemmel kíséri a környéket, erről a lelőhelyről is folyamatosan gyűjtött leletanyagot, amit készségesen átadott az illetékes múzeum munkatársainak. Ez képezi a területről előkerült terepbejárási anyag jelentős részét. |