• AZ

    A D A T B Á Z I S R Ó L

    Régészeti adatbázis a Kárpát-medencei Barbaricum császárkori és kora népvándorláskori temetkezéseinek kutatásához.

 

 

A kutatói adatbázis nyitó oldalán egy belépő felület található, ahol az adminisztrátoroktól hozzáférési jogot kapott kutatók léphetnek be. A tudományos keretrendszernek készül egy online publikációs változata is, mely az online adatbázis menüpont alatt lesz elérhető. Itt a kitakart érzékeny adatokon (például a lelőhely pontos elhelyezkedése, koordinátai) kívül minden más információ megtalálható.

 

 

 

A lelőhely és lelőhelyverzió szinten lehet az adott régészeti feltárásokkal kapcsolatos alapvető információkat feltölteni. Ez a két szint fogja össze az objektum, a stratigráfiai egység és a lelet szintet. Minden lelőhelyverzióhoz tartozik egy térképi nézet is. A kötelezően kitöltendő és a szabadon feltölthető mezők között egyaránt megtalálhatóak a hivatalosan előírt kötelező adatok és a speciális, a kutatáshoz szükséges egyedi mezők.

 

 

 

 

Az objektum és stratigráfiai szint tartalmazza az adott objektumok leíró adatait. Ezek között megtalálhatóak a kötelezően előírt adatok mellett az objektumról készült egyéb digitális dokumentumok. Ezeken kívül az adott rekordokhoz egyedi mezők (például a temetkezési rítusra, a bolygatottságra, a sír jelölésére stb. vonatkozó adatok), irodalmi hivatkozások és egyéb dokumentumok (fotók, rajzok, objektumlapok stb.) csatolhatóak. Az egyedi mezők az admin felületen keresztül további értékekkel bővíthetőek megfelelő jogosultsággal.

 

 

 

 

Az antropológiai szinten a sírokban feltárt embertani anyagok feldolgozott, tudományos leíró adatai és képi dokumentumai találhatóak.



 

 

 

Összetett keresés

A feltöltött adatok között, szintektől függetlenül lehetőség van összetett keresések futtatására. A keresési eredmények lista szerűen megjeleníthetőek, elmenthetőek, szerkeszthetőek.

 

 

 

 

Szerializáció

A kutatói adatbázis egyedi és különleges lehetősége. A fejlesztés segítségével és a számítógépek nagy számolási kapacitását kihasználva, az előre felállított szabályrendszerek segítségével összetett szerializációk végezhetőek. Az így kapott tudományos eredmények tovább pontosíthatják a szarmata korszakról alkotott elképzeléseket.