Site version description:
|
A lelőhelyen Párducz Mihály egy szarmata-kori telepet tárt fel. Ugyanitt került elő az a sír, amely után a Makói kultúrát elnevezték. Szakanyag 77331: A lelőhely az Ószegedi út 1,1. és 1,4. km-szelvényei között, az út mindkét oldalán található. Javasoljuk a jövőben a Makó 199. lelőhely és a Makó-Vörös-kereszt nevek használatát. A lelőhelyek közötti rész a 19-20. században anyagnyerő hely lehetett (a harmadik katonai felmérés már feltünteti a bányagödröt). A bányászással a lelőhely egy része is elpusztult, ma nádas és nyílt víz található ezen a részen.
2013: A Móra Ferenc Múzeum 2012. november 12. és 2013. október 31. között a Makó 199. lelőhelyen és egy újonnan előkerült lelőhelyen (Makó, Szentmiklósi-telek), továbbá Maroslele belterületének szennyvízcsatorna-hálózatán és a külterületi összekötő vezeték építéséhez kapcsolódó teljes nyomvonalszakaszon a földmunkák során a régészeti megfigyelést folyamatosan ellátta. Vörös-kereszt (KÖH 55073): A munkálatok folyamán a nyilvántartott régészeti lelőhely területén az itt vezető összekötő szennyvízvezeték árkának kiásását végezték el. A kiásott föld rétegrendje: 0,6–1 m csernozjom talaj és átmeneti réteg; ez alatt lösz alapkőzet jelentkezett. A bontási munka során a már korábban megbolygatott út szélében kevés, másodlagos helyzetű szórvány szarmata kerámiát lehetett megfigyelni. A geomorfológiai helyzet és a tájtörténeti adatok indokolttá teszik, hogy a nyilvánvalóan összetartozó Makó 199. és 241. lelőhelyeket összevonjuk (Vörös-kereszt, Vörös-kereszt II.; KÖH 55073, 55155). A lelőhelyek közötti rész a 19–20. században anyagnyerő hely lehetett (a harmadik katonai felmérés már feltünteti a bányagödröt). A bányászással a lelőhely egy része is elpusztult, ma nádas és nyílt víz található ezen a részen. (Bede Ádám jelentése)
A Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Adatbázisa a lelőhelyről szarmata települést és csontvázas temetőt említ "Zárójelentés megelőző feltárásról- Makó, Vöröskereszt II., 2015 (600/2186/2015)" hivatkozással. |