Site version description:
|
A tervezett M43 autópálya 9. sz. lelőhelyének régészeti feltárását 2008. szeptember 1-jén kezdtük el. A teljesen lehumuszolt terület nagysága 16 103 négyzetméter. A megnyitott felületen összesen 478 stratigráfiai egységet határoztunk meg. Ezek jelentős része egy késő szarmata településrészlet objektumai. Több épületet, kemencét, tárolóvermet és nagyméretű, közel téglalap alakú, mélyen a földbe mélyedő jelenséget tártunk fel. A településen a mindennapi életben használt kerámiák, orsógombok, őrlőkövek, egyéb eszközök mellett több objektum betöltésében találtunk fémmegmunkáláshoz használt berendezések töredékes maradványát és nagy mennyiségű fémsalakot. 3 településobjektumban teljes emberi vázat is kibontottunk. Mind a 3 az oldalára volt fektetve, 2 ezek közül zsugorított, 1 pedig nyújtott testhelyzetben. A nyomvonal Ny-i részén egy hatszoros tagolású széles, a szelvényen keresztülfutó árokrendszer nyomait találtuk meg. A külső oldalán túl már csak néhány településnyom került elő, így nagy valószínűséggel ez lehetett a települést körülvevő kerítőárok.
A szarmata település mellett egy késő szarmata temetőrészlet több sírcsoportjának közel 60 sírja is a feltárandó nyomvonalba esett. A nyomvonal K-i és középső szakaszán előkerült a temetőt határoló árok. Ezeknek aljában egy zsugorított és egy nyújtott vázas női temetkezést bontottunk ki. A temetőrészletbó1 több, kiscsaládi sírcsoport nyomait figyelhettük meg a nyomvonalban. Mindegyik a késő szarmata korra, a településrészlet felhagyása utáni időszakra keltezhető, melyre a sírok betöltéséből előkerülő kerámia- és állatcsonttöredékek is utaltak. A temetkezések egy része rablott volt. A szarmata temetkezéseknél általánosak a fibulák, gyöngyök, karperecek, vaskések és edények. Ezek mellett 2 tükör, 9 cyprea csiga, üvegedények töredékei kerültek elő. A lelőhelyen és a korszakban eddig unikális eredményként 2 arany fedőlapos, ékkőbetétes, granulált díszítésű arany dobozfibulát, hordó és madár alakú edényt is találtunk 1-1 temetkezésben. A szarmata temetőrészletek mellett, a nyomvonal D-i végében 3, egymás mellett fekvő, padmalyos, temetkezést is feltártunk. Mind a három É-D-i tájolású volt. Mellékletként valamennyi mellett találtunk orsógombot. 2 temetkezésben az elhunyt mellé csontfésűt is helyeztek. Az egyik elhunytnak torzított koponyája volt. A késő szarmata temető és település mellett bronzkori és kelta település objektumait is feltártuk. Ezek a szelvény egész hosszában elszórtan, egymástól távol helyezkedtek el. A lelőhelyen végzett fémdetektoros vizsgálat szintén értékes eredményeket hozott. A 11 fibula, 5 csüngő és számos, nehezen meghatározható fémtöredék mellett több mint 50 római érem is előkerült (a lelőhelyen a felszínen, településobjektumban és temetkezésekben összesen 75 érem került elő).
(Sóskuti Kornél jelentése)
A lelőhely a Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Adatbázisában Óföldeák, Ürmös II. lelőhellyel összevonva, közös KÖH azonosítóval szerepel. |