Site version description:
|
Szajol Ny-i határán, a MOL-telep DK-i kerítése mellett, párhuzamosan a kerítéssel, a 3. lelőhely folytatásában, a nyomvonal 0,3-0,5 km-e között, 200 x 100 m-es területen őskori, római kori szarmata és középkori leleteket gyűjtöttünk. A tárgyak és jelenségek alapján szórványos őskori és szarmata, illetve intenzív középkori telepjelenségekre lehet következtetni. A nyomvonal terepbejárása során, a felszínen négy lelőhely mutatkozott (3., 18., 19. és 20. sorszámúak). A 19. és 20. számú lelőhelyeken a terület humuszolásakor régészeti jelenségek nem kerültek elő. A 3. és 18. számú lelőhelyek már a terepbejárás során is egybefüggőnek mutatkoztak, ezért az ásatás során MOL vezeték Tenyő-halom 18. lelőhely néven összevontuk azokat. Az ásatás során 216 objektumot tártunk fel. A leletanyag neolitikus (AVK, Szakállháti kultúra), szarmata, Árpád-kori és késő középkori (14-16. század) volt.
A neolitikus anyagot tartalmazó objektumok az ásatás Ny-i részén kerültek elő, egymás közelében egy körülbelül 200 négyzetméteres területen, két kultúrához tartoztak: az AVK-hoz és a Szakállháti kultúrához. Feltárásra került egy gödör, melyben egymás mellett két ép edény helyezkedett el: az egyik egyszerű, gömbös testű, vékony anyagból készült, kihajló peremű, szürke edény, vállán két szimmetrikusan elhelyezkedő, felfelé álló bütyökkel. A másik edény egy mély tál, bevagdosott peremmel, oldalán festett, karcolt díszítéssel.
A szarmata korszakból származó gödrök az egész ásatási felületen előfordultak, leletanyaguk átlagos 2-4. századi szürke korongolt kerámiából állt. Feltártunk egy É-D tájolású sírt, melléklete egy vékony bronz fül karika, lábánál pedig kisméretű terra sigillata utánzat.
Az Árpád-korból feltártunk két félig földbe mélyített lakóházat (50. és 95. objektumok). Mindkét házban volt kemence. Az 50. háznak egyszerű boglya alakú, kis méretű kemencéje volt, melyet egy későbbi árok átvágott. A 95. háznak épített négyszög alaprajzú kemencéje volt, melyet a ház DK-i sarkában építettek. A kemence szájától Ny-ra előkerült a ház padlószintje alá beásott, majdnem ép cserépbogrács, melyben szárnyas csontok voltak (feltehetőleg építési áldozat). Feltártunk három Árpád-kori külső kemencét is. A késő középkori leletanyag tette ki az ásatás nagyobb részét, épületet nem találtunk a feltárt területen ebből a korszakból. Felszínre került 6 nagyméretű tárolóverem, melyek a felső harmaduknál beszűkültek, aljuk pedig lekerekített volt. A 46. gödörből előkerült egy sütőharang, igen rossz, töredékes állapotban. Kiástunk 6 külső kemencét ebből a korszakból. Igen gazdag leletanyagot tártunk fel, melyben kályhaszemek, korsók, palackok adják a leletanyag zömét (RKM 1999).
Szajol Ny-i határán, a MOL-telep DK-i kerítése mellett, Tenyő-halom környékén, párhuzamosan a kerítéssel, a gázvezeték nyomvonalának 0,7-1,3 km-e között, a 3. lelőhely folytatásában található. Állapot leírás: A 3. és 18. számú lelőhelyek egybefüggőnek mutatkoztak, ezért az ásatás során 18. lelőhely néven összevontuk azokat (Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Adatbázis)
(Madaras László, Pintér László és Polgár Zoltán jelentése)
|